Agnieszka i Erik

Agnieszka i Erik poznali się w Seattle. Erik, absolwent Seattle Art Institute pracował jako sommelier i zarządzał restauracjami, Agnieszka studiowała Biochemię, a następnie pracowała na University of Washington przy ogromnym projekcie związanym z epigenetyką.

Gdzieś w przestrzeni między nauką a gastronomią, połączyły ich wspólne pasje do sztuki, kultury i muzyki, przeplatane wieloma fantastycznymi posiłkami i lampkami wina. Z czasem ich kreatywność ukierunkowała się w stronę fotografii i podróży. Po drugiej wizycie w Europie, zwiedzaniu Paryża, Barcelony, Londynu i Pragi oraz Świętach Bożego Narodzenia z rodziną Agnieszki wykluł się pomysł przeprowadzki. Dziewięć miesięcy później sprzedali większość swojego dobytku, pożegnali się z rodziną i bliskimi i polecieli do swojego nowego domu w Poznaniu. 

Tutaj Agnieszka ukończyła Biotechnologię i jest obecnie na czwartym roku doktoratu w Zakładzie Biologii Obliczeniowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Zajmuje się bioinformatyczną analizą cząsteczek pochodzących z tRNA, które mają potencjalną zdolność do wyciszania genów i regulowania procesów biologicznych.

Erik otworzył małą kawiarnię “Bigfoot Coffee Shop” w Pasażu Apollo, która przez cztery lata działalności była w mniejszej części kawiarnią, a w większej mini ośrodkiem kultury. Miejscem, w którym rozkwitły przyjaźnie i związki, w którym większość znała się po imieniu, w którym przez cztery lata można było obserwować ewolucję indywidualnych bytów.

Równolegle Erik zawzięcie dokumentował swoje nowe miasto, chcąc przybliżyć jego obraz swoim bliskim po drugiej stronie oceanu. Jego wrażliwość i fascynacja historią, architekturą i kulturą wszechobecną na ulicach Poznania splotły się w jednoznacznie rozpoznawalny styl. Jego fotografie sprawiły, że mieszkańcy mieli okazję ujrzeć swoje miasto z innej perspektywy. Tak z upływem czasu strona Erik’a na facebooku (https://www.facebook.com/ErikWitsoePhotography) zdobyła ponad 19 tysięcy fanów. Jego zdjęcia zostały zaprezentowane na wystawie w nowo otwartym muzeum Brama Poznania i ostatecznie, dzięki Wydawnictwu “Debiuty”, uwieńczone autorskim albumem “Okiem Przybysza”, dostępnym w większości poznańskich księgarni. W międzyczasie były wywiady w radio, telewizji i dziennikach, a także wystąpienie na łamach inicjatywy TEDex.

Dzisiaj Erik zajmuje się wyłącznie fotografią, można go spotkać chwytającego chwile na ulicach Poznania. Agnieszka przygotowuje się do finalizowania swoich badań i obrony doktoratu.