Filologia angielska Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Anglistyki

CZEGO SIĘ DOWIESZ?

Studenci filologii angielskiej otrzymują wszechstronną wiedzę humanistyczną w zakresie języka, literatur i kultur angielskiego obszaru językowego. Nabywają oni również umiejętności krytycznego myślenia oraz poszukiwania informacji. Program filologii angielskiej jest wszechstronny i atrakcyjny. Obejmuje językoznawstwo, literaturę, kulturę, metodykę nauczania języka angielskiego jako języka obcego i inne specjalistyczne przedmioty (np. informatykę i emisję głosu), a także praktyczną naukę języka angielskiego i innych języków obcych (niderlandzki, afrikaans, niemiecki, francuski, hiszpański, walijski, irlandzki, fryzyjski, islandzki i języki starogermańskie). Filologia angielska na UAM wyposaża studentów w kompetencje językowe bliskie rodzimej (near-native), na wszystkich poziomach strukturalno-funkcjonalnych: od fonetyki, poprzez leksyko-gramatykę, po pragmatykę. Kierunek filologia angielska na UAM pozwala studentom rozwinąć doskonałą znajomość języka powszechnie uważanego za światowy, stanowiącą niezawodne narzędzie pracy oraz umożliwiającą dalszy rozwój i poszerzanie wiedzy. Absolwenci WA UAM są poszukiwani na rynku pracy, a ich atutem jest nie tylko posiadana kompetencja językowa, ale i umiejętność rozszerzania swoich kwalifikacji zawodowych w wielu kierunkach.

DLACZEGO WARTO?

Tradycje filologii angielskiej w Poznaniu sięgają roku 1903, a Wydział Anglistyki jest największym ośrodkiem studiów anglistycznych w Polsce i Europie.

Nasi absolwenci znani są z doskonałej wymowy i mówią z brytyjskim lub amerykańskim akcentem. Nasi absolwenci zostają doskonałym nauczycielami, tłumaczami i ekspertami językowymi w rozmaitych gałęziach gospodarki.

Filologia angielska na UAM zapewnia zajęcia z native-speakerami z całego angielskiego obszaru językowego, a Wydział Anglistyki współpracuje z 18 uniwersytetami europejskimi w ramach programu Erasmus.

Wydział Anglistyki mieści się w samym centrum Poznania, w pobliżu głównego budynku Uniwersytetu (Collegium Minus) i Auli UAM, centrów kultury i sztuki, dworców PKS i PKP, oraz centrów handlowych licznych kawiarni i klubów, kin i teatrów.

CO NAS WYRÓŻNIA?

  1. To jedyne takie specjalizacje w Polsce: południowoafrykańska (z nauką języka afrikaans), celtycka (z nauką języka walijskiego i irlandzkiego), kanadyjska, australijsko-nowozelandzka, język angielski w mediach i komunikacji i kognitywne językoznawstwo stosowane.
  2. Bogata oferta studiów licencjackich, magisterskich i podyplomowych dla tłumaczy (tłumaczenia pisemne, konferencyjne, audiowizualne, specjalistyczne) we współpracy ze służbami tłumaczeniowymi instytucji Unii Europejskiej.
  3. Największy księgozbiór anglistyczny w Polsce znajduje się w Bibliotece Filologicznej Novum, a zespół leksykografów WA UAM opracował dwutomowy Nowy Angielsko-Polski i Polsko-Angielski Słownik Fundacji Kościuszkowskiej (2003), który jest obecnie największym słownikiem angielsko-polskim i polsko-angielskim.

KONTAKT

Wydział Anglistyki UAM, al. Niepodległości 4, 61-874 Poznań,
tel.: +48 61 829 3506, +48 61 829 3521, fax: +48 61 852 3103,
e-mail: anglistyka@wa.amu.edu.pl