Założony w 1919 roku Uniwersytet Artystyczny im Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (UAP) jest wiodącą uczelnią artystyczną w Europie. Jest też jest jedynym uniwersytetem spośród wyższych szkół plastycznych w kraju oraz prężnie działającym ośrodkiem kultury o znaczeniu ponadregionalnym.

Sygnaturą uczelni od zawsze była wielokierunkowość w zakresie kształcenia i prowadzenia badań, stąd studia prowadzone na niemal wszystkich zakresach z dziedziny sztuk plastycznych, inżynierskie studia z architektury, studia podyplomowe i Szkoła Doktorska.

Idea pluralizmu i  wielokierunkowości w  zakresie kształcenia przejawia się w  sygnaturze Uniwersytetu Artystycznego – tzw. pracowni wolnego wyboru oraz kształceniu na wszystkich zakresach w dyscyplinie sztuk plastycznych, inżynierskich studiach architektonicznych, studiach kuratorskich, podyplomowych i doktoranckich, a także w ramach Study in English, Uniwersytetu Artystycznego III Wieku oraz specjalistycznych kursów.

Jesteśmy dociekliwymi obserwatorami, dlatego nieustannie badamy i szukamy nowych sposobów kształcenia i współpracy z otoczeniem. Z tego powodu w 2023 roku infrastruktura uczelni powiększy się o dwa nowe obiekty, Centrum Edukacji i Kultury na Al. Marcinkowskiego i Uczelniane Centrum Cyfrowe – Prototypownię UAP.

Niezmiennie jesteśmy oddani ideom założycieli uczelni – budowie wartości, będących podstawą dla istnienia i rozwoju nowoczesnego społeczeństwa, opartego na sile tradycji, a z drugiej strony, na uniwersalnym humanizmie; wolności myśli i wolności sztuki. 


Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu - Galeria

uczelnia galeria

uczelnia galeria

uczelnia galeria

uczelnia galeria

uczelnia galeria

Czy wiesz, że...

Studenci Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu osiągają liczne sukcesy, m.in.:

  • I miejsce w konkursie dla dyplomantki Pracowni Kostiumu Teatralnego: Marty (Dorożalskiej) Bartosik, II edycja Konkursu Najlepsze Dyplomy Scenografii Uczelni Artystycznych, konkurs organizowany przez ASP we Wrocławiu (marzec - kwiecień 2023);
  • Leo Altmann (Wzornictwo) otrzymał wyróżnienie McCormick Honorable Glassberries, konkursie „Glassberries Design Awards 2023”, konkurs organizowany przez BA Glass, Porto, Portugalia (czerwiec 2023);
  • Olga Czechowska,– finalistka, Anna Brzostek – finalistka (Grafika), konkurs na plakat organizowany przez DIVERSITY CALL 2023 | UCLA EXTENTION organizowany przez University of California Los Angeles (styczeń 2023);
  • Jana Shostak (Intermedia), Paszporty Polityki 2022, Paszport Polityki w kategorii sztuki wizualne;
  • Jagna Przybylska, Agata Holdenmajer (Architektura), międzynarodowy konkurs architektoniczny, Young Architects Competitions (marzec 2022), III nagroda;
  • Magdalena Anzorge-Kurkowska (Architektura Wnętrz), Konkurs Light Up (marzec 2022), I miejsce.


Decyzją Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16.02.2023 r. przyznana została Uniwersytetowi Artystycznemu im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu kategoria naukowa A+ w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.

Wyróżniki uczelni:

  • Współczesne kierunki lub specjalizacje, odpowiadające na potrzeby nowych pokoleń
  • Zajęcia prowadzone w nietypowy sposób
  • Współprace z zagranicznymi uczelniami

Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu w liczbach

Uczelnia w liczbach - wydziały
Uczelnia w liczbach - wydziały
8 wydziałów
Uczelnia w liczbach - kierunki
Uczelnia w liczbach - kierunki
12 kierunków, 21 kół naukowych
Uczelnia w liczbach - studenci
Uczelnia w liczbach - studenci
1.388 studentów

Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu - Dojazd